top of page

PŘÍPRAVY NA TREK V NEPÁLU (Nepál, 2017)

  • Writer: Lucie Bulínová
    Lucie Bulínová
  • Apr 12, 2017
  • 5 min read

Dlouhou dobu (rozuměj od října 2016) jsem přemýšlela, že bych jela na nějaký trek do Nepálu. Když mám ráda ty hory, tak kam jinam, než do Nepálu, kde se nachází nejvyšší hora světa a to Everest. Projížděla jsem různé články, kam všude se dá jít na trek. Vyšly mi dvě varianty: Annapurna Circuit trek a nebo Everest Base Camp. Druhý zmiňovaný je více profláklý trek, kam proudí davy lidí. Během putování se dostanete až do základního tábora, odkud vycházejí expedice, které se chtějí dostat na vrchol Everestu. Čtu a čtu a čtu a dozvídám se, že jsou dvě sezony, kdy odjet. Nejlepší a nejvíce rušná sezona je říjen - listopad, kdy teploty jsou kolem 20 - 25 stupňů a obloha je čistá a jsou nádherné výhledy. Další dobrá sezona je březen - duben, kdy teploty jsou stále přívětivé, kolem 20 stupňů a obloha je též více méně bez mraků a je možné vidět hory. Kdo mě zná, tak ví, že já plánuju. Mám vždycky hodně nápadů a nejraději bych podnikla všechno hned, žádné čekání. Když jsem byla v Nicarague, tak jsem právě propočítávala, na kolik takový trek vyjde (s cestovkou na 65 000 Kč a já to v té době spočítala na 35 000 Kč). V době, kdy jsem pročítala informace o Nepálu, jsem věděla, že odjíždím na rok na Nový Zéland. Takže nejlepší doba, kdy uskutečnit trek v Nepálu, mi vycházela na říjen - listopad 2017. Nakonec ale vše bylo jinak. Nový Zéland se mi nezadařil a já se vrátila do Čech s tím, že bych chtěla v březnu odlétat do Nepálu. Původní plán byl, že bych byla raději, kdyby se mnou někdo šel. Přeci jenom strach z výškové nemoci. Jak je u mě zvykem, nikdo nemohl, tak jsem přečetla pár článků, jestli to je bezpečné jet jako holka sama. Dostala se mi spousta informací, že ano. Dále jsem se ptala kamaráda, který už má za sebou Annapurna Circuit trek, jak se k tomu staví. Jestli je to dobrý nápad, když pojedu sama. Bylo mi potvrzeno že ano. Nebylo teda nad čím váhat a já byla rozhodnutá, že jedu.


A jaký trek jsem tedy vybrala?

Annapurna Circuit trek - zde tedy takový malý popis treku

Trek okolo Annapuren je jedním z nejpopulárnějších treků na světě a je určen pro všechny, kteří hledají nádhernou přírodu, vysoké hory, zajímavé památky, přívětivé lidi, exotiku a dobrodružství. Vede kolem mohutného masivu Annapurny (8091 m), desáté nejvyšší hory světa. Celé pohoří obsahuje několik dalších sesterských vrcholů s výškou nad 7000 m (Annapurna II 7937 m, Annapurna III 7555 m) a z několika míst je nádherný výhled na sedmou nejvyšší horu světa Dhaulágiri (8167 m) a na začátku treku i na osmou nejvyšší Manaslu (8163 m). Trasa prochází různými typy kulturní krajiny, od nepálských terasovitých políček po typicky tibetskou krajinu. Překonáme slavné sedlo Thorung La (5416 m), nejvyšší bod celé trasy. Na cestu se může vydat každý, kdo má základní zkušenosti s horami a dobrou fyzickou kondici. Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 10-20 km, přičemž cesta vede po dobrých chodeckých stezkách horským terénem (obvykle 5-9 hodin denně s častými přestávkami). Důraz je kladen spíše na vytrvalost než na techniku a trek je tak určen pro širší okruh lidí. Během treku budeme pečlivě dbát na postupnou aklimatizaci. Využívat budeme pohostinství místních guesthousů a lodží a nemusíme s sebou nést potraviny ani potřeby pro táboření. Zdroj: http://www.alpina.cz/zajezdy/nepal-trekking-annapurna


Na trek jsem odjížděla s tím, že mám velký respekt k výškové nemoci. Při koupi letenky jsem nebyla nikterak vázána datem návratu, takže pro mě nebyl problém si naplánovat celý trek na 30 dní. Trek se dá jít v rozmezí 15 - 25 dní. Moje představa byla taková, že nebudu nikterak chvátat, udělám si kratší trasy, než ty co jsou doporučené a půjdu to prostě celé v klidu. Pokud se stane to, že trek dokončím dříve, tak si přebookuji letenku a odletím dříve. Na trek je možné vyrazit samostatně, nebo s cestovní kanceláří, která vám vše obstará. Dále je tu ta možnost, že půjdete sami bez cestovní kanceláře, ale zaplatíte si průvodce, který celou trasu půjde s vámi a bude rozhodovat, jaká bude denní trasa atd. Má zkušenosti a přizpůsobuje svoje znalosti klientům. Když vidí, že klient je zdatný, tak dělají klasické etapy, pokud klient zdatný není, dělají se kratší etapy. Navíc průvodce má dobré zkušenosti s výškovou nemocí a ví, kdy se objevují příznaky výškové nemoci, kdy se jedná pouze o nachlazení. Kdy můžete postupovat dále a kdy je naopak lepší, když se sestoupí níže. Jak je již řečeno v názvu, jedná se o trek, takže je potřeba si své věci nést. Výhoda je v tom, že nepotřebujete stan a jídlo, protože se každý den ubytujete v lodžích. Takže nesete jenom oblečení a nějaké minimum jídla (musli tyčinky). I tak počítejte s váhou batohu kolem 10 - 15 kg. Někteří lidé již od začátku vědí, že to nezvládnou a tak si najímají nosiče, kteří jim batoh celou cestu nesou. Sami si nesou jenom malý batůžek. Cena nosiče se pohybuje kolem 10 USD na den a cena průvodce kolem 15 USD na den. Ceny tedy velice přívětivé.

Já šla do treku s tím, že si to chci nést všechno sama. Na trek jsem šla s myšlenkou, že to není trek, kde budu odkázána sama na sebe, když se něco stane. Výhoda tohoto treku je, že procházíte neustále vesničkami a pokud by se něco stalo, tak na treku nejste sami a může vám někdo pomoct. V tomhle to bylo velké ulehčení, že mohu jet sama.


Odjet do Nepálu je vcelku lehké, je potřeba vyřídit před odjezdem jenom pár věcí. Vzhledem k tomu že cestuji, tak já měla vesměs vše zařízené. Ale pro přehled sem dávám, co je potřeba zařídit a jaké jsou za to finance. Přeci jenom většina lidí jede lowcostově a má určitý budget, tak aby byla nějaká představa.


Letenka do Kathmandu - 15 - 20 000 Kč

Víza do Nepálu - zařizují se až po příletu, volí se délka 15, 30 ,90 dní. Já měla 30 denní za 40 USD

Očkování - nic není povinné, vše jenom na doporučení

Žloutenka A+B - 1 690 Kč

Břišní tyfus - 850 Kč

Tetanus - zdarma

Pojištění - cestovní pojištění + pojištění do výše 6 000 m n.m. Zde je dobré si pořídit Alpenverein za 1 610 Kč na rok.

Poplatky za trek - TIMS - 20 USD

Conservation fee - 20 USD

Doprava po Nepálu - Kathmandu - Besisahar - 4,5 USD

Pokhara - Kathmandu - 7,5 USD

Ubytování + jídlo - s nadmořskou výškou cena stoupá. V nižších polohách si vystačíte s 8 USD na den (snídaně, oběd, večeře + ubytování). Ve vyšších polohách se můžeme dostat i na 20 USD.

Léky na výškovou nemoc - dokoupit v Kathmandu - 5 USD

Tablety na filtraci vody - dokoupit v Kathmandu - 5 USD - vodu pít pouze balenou nebo převařenou. Dále je možnost používat Steripen. Na treku je možné kupovat balenou vodu. Nejvíce jsem za ní dala v Thorong Phedi a to 2 USD za 1 L.


A co vše jsem si brala na trek?

Batoh 55 L

Spacák - je dobré mít komfort aspoň -10 stupňů. Noci klesají k 0.

Hůlky

Boty trekové

Žabky - je příjemné po celém dni dát nohám odpočinout


Věci na spaní

Triko

Kalhotky

Ponožky


Věci na déšť

Goretex bunda

Goretex kalhoty

Pončo

Pláštěnka na batoh


Spodní prádlo

Podprsenka

Kalhotky 3x

Ponožky 4x

Ponožky teplé na večer


Denní nošení

Triko krátký rukáv 2x

Mikina

Kalhoty dlouhé s odepínacími nohavicemi

Kalhoty


Věci na zimu

Triko dlouhý rukáv

Termokalhoty

Péřová bunda

Rukavice

Čepice

Šátek na krk 2x


Další

Sluneční brýle 2x

Náhradní tkaničky do pohorek

Jelenní lůj

Krém na opalování

Sprchový gel + šampon

Zubní pasta + kartáček

Spínací špendlíky

Pevná kobercová páska

Elektronika - mobil, nabíječka, foták, baterky

Čelovka

Mapa oblasti

Kopie pasu a dalších dokladů

Dostatek peněz na celou dobu treku - není možnost bankomatů

Lékárnička





Comments


RECENT POSTS:
SEARCH BY TAGS:

© 2023 by NOMAD ON THE ROAD. Proudly created with Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram Black Round
bottom of page